FORMUŁA 3

Klasa w wyścigach samochodowych przeprowadzanych w ramach różnych cykli w Europie, Australii, Ameryce Południowej i Azji. Jest to jednocześnie określenie biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Wielu znanych kierowców”królowej motorsportu”, czyli Formuły 1 ma za sobą etap startów w F3.

Seria Euroformula Open Championship, w której ściga się Alex Karkosik jest uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych na świecie. Od ośmiu lat uznawana jest za otwarte mistrzostwa Europy F3. Jej kalendarz jest najbogatszy, jeśli idzie o ilość krajów, w których odbywa się rywalizacja. Zawodnicy ścigają się m.in. na torach w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Belgii i Francji. Praktycznie wszystkie z nich to byłe lub obecne areny Formuły 1.

Seria EUROFORMULA OPEN

Seria powstała w 2001 roku, pod nazwą Hiszpańska Formuła 3. Od 2009 roku jest uznawana za otwarte mistrzostwa Europy F3. Niegdyś zwycięzca całego, rocznego cyklu miał gwarantowane testy z zespołem Formuły 1 – ToyotaRacing F1 Team – dopóki zespół nie wycofał się z tej rywalizacji. Seria przyjęła nazwę European F3 Open Championship, która ostatecznie została przekształcona w Euroformula Open Championship. Pod takim szyldem funkcjonuje obecnie.W sumiejest to już siedemnasty sezon cyklu. Mimo, że seria z założenia ma charakter europejski, to jednak jej otwarta forma sprawia, że rywalizacja przyciąga zawodników z aż pięciu kontynentów. W dotychczasowych edycjach brali udział kierowcy m.in. z praktycznie całej Europy, Północnej i Południowej Ameryki (m.in. USA, Kanada, Meksyk, Kolumbia, Wenezuela, Gwatemala), Azji (np. Chiny, Malezja, Japonia, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Izrael), a także Australii).

 

Weekendy wyścigowe Euroformula Open łączone są z wyścigami innych prestiżowych międzynarodowych serii, głównie International GT Open.

Przez FORMUŁĘ 3 – EUROFORMULA OPEN do FORMUŁY 1

Najbardziej znany uczestnik serii to czterokrotny mistrz czterokrotny mistrz świata Formuły 1 – SEBASTIAN VETTEL. W cyklu startował w 2005 roku. Jego kolegą z zespołu był późniejszy rywal z F1 – Sebastien Buemi. Z grona kierowców Formuły 1 w cyklu ścigali się także tacy zawodnicy jak choćby Carlos Sainz Jr.Jaime Alguersuari, Roberto Merhi. Kilka sezonów w serii spędziła też Maria de Villota, kierowca testowy Marussia F1 Team, która była przymierzana do debiutu w wyścigu Formuły 1 (jej karierę przerwał poważny wypadek podczas testów bolidu, do którego doszło pod Cambridge w 2012 roku. Czy ALEX KARKOSIK będzie kolejnym zawodnikiem serii, który trafi do Formuły 1? Czy Euroformula Open szerzej otworzy mu drzwi do kariery w „królowej motorsportu”?